Přečetl jsem si tento článek, který mi přijde dost nekompetetní, tak cítím potřebu k napsat něco k mechanismu…
Nutno si totiž uvědomit, že „mít zafixovánu pevnou cenu“ není zadarmo. Pokud chcete mít dlouhodobou jistotu ceny, musíte zaplatit právě za riziko, že se cena v průběhu platnosti vaší smlouvy zvedne. K tomu slouží instrumenty jako futures a opce – viz další články na tomto webu.
Klíčem je ale pochopení, že čím delší doba fixace = jistoty ceny, tím víc za to musíte zaplatit. To ale znamená, že tuto poplatek za jistotu platíte PO CELOU dobu fixace, tj. i v případě, kdy je aktuální cena na trhu nižší než váš fix. Poplatek může klidně tvořit 20-30% z ceny – viz obvyklé křivky futures na zemní plyn na šest a více měsíců.
Resumé je, že platit „aktuální tržní cenu“ nemusí být vůbec v dlouhodobém horizontu katastrofa. Ceny se zprůměrují (jeden měsíc platíte více, druhý méně) a může to vyjít (a zpravidla vyjde) dlouhodobě o hodně lépe. To, že dostanate dlouhodobě lepší cenu je ale vyváženo tím, že dopředu nevíte, kolik za kolik budete daný měsíc plyn nakupovat. A na to není v ČR 99,9% lidí zvyklých.
Jen pro ilustraci – dnes je cena plynu za jednotku cca 5,02 USD. Odhad ceny podle futures na duben je 3.94 USD (viz NG futures – https://www.cmegroup.com/markets/energy/natural-gas/natural-gas.quotes.html).
Rozhodně se tedy nyní nevyplatí fixovat cenu na dlouhou dobu, když je trh vysoko.